Торендо инструкция

Международное название:
Risperidone
Торговая марка:
Торендо
Условие продажи:
по рецепту
Схожие по названию:

Торендо инструкция по применению

Производитель:
КРКА, д.д., Ново место, Словенія
Международное название:
Risperidone
Код АТС:
N05AX08
Регистрация:
№ UA/5800/01/02 от 2013-01-14 до 2018-01-14
Приказ:
№19 от 2013-01-14 до 2018-01-14
Состав:
1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, містить 2 мг рисперидону
Условие продажи:
по рецепту

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

ТОРЕНДО®

( TORENDO® )

Склад

діюча речовина: рисперидон;

1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, містить 1 мг, 2 мг, 3 мг або 4 мг рисперидону;

допоміжні речовини: целактоза (містить лактози моногідрат), целюлоза мікрокристалічна, натрію кроскармелоза, кремнію діоксид колоїдний безводний, натрію лаурилсульфат, магнію стеарат, опадрай 03H28758 білий (містить пропіленгліколь);

додаткові інгредієнти:

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 2 мг: заліза оксид жовтий (Е 172), заліза оксид червоний (Е 172);

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 3 мг: хіноліновий жовтий (Е 104);

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 4 мг: хіноліновий жовтий (Е 104), індигокармін (Е 132).

Лікарська форма

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Фармакотерапевтична група

Антипсихотичні засоби. Рисперидон.

Код АТС N05A X08.

Клінічні характеристики

Показання

Купірування гострих нападів та тривала підтримуюча терапія:

– гострої та хронічної шизофренії (включаючи перший епізод психозу) та інших психотичних розладів з продуктивною (галюцинації, марення, розлади мислення, ворожість, підозрілість) та негативною (загальмованість емоцій, емоційна та соціальна відчуженість, бідність мовлення) симптоматикою;

– афективних розладів при шизофренії (тривога, страх, депресія);

– порушень поведінки у пацієнтів з деменцією при прояві симптомів агресивності (спалахи гніву, фізичне насильство), поведінкових порушень (ажитація, марення) або психотичних симптомів;

– розладів поведінки у випадках, якщо агресивна або деструктивна поведінка (імпульсивність, аутогресія) є провідною у клінічній картині хвороби;

– для лікування маніакальних епізодів при біполярних розладах.

Протипоказання.

Підвищена чутливість до рисперидону або до будь-якої допоміжної речовини препарату.

Спосіб застосування та дози

Шизофренія.

Перехід з терапії іншими антипсихотичними препаратами.

Перед початком терапії препаратом Торендо® рекомендується поступово припинити попередню терапію іншими препаратами. При переведенні пацієнта з антипсихотичних препаратів у формі «депо» замість наступної запланованої ін’єкції слід розпочати лікування препаратом Торендо®. Періодично слід оцінювати необхідність у подовженні поточної терапії антипаркінсонічними препаратами.

Дорослі пацієнти.

Препарат Торендо можна приймати 1 або 2 рази на добу.

Лікування слід розпочинати з дози 2 мг рисперидону на добу. На другий день цю дозу можна збільшити до 4 мг. У подальшому дозу встановлювати індивідуально або залишати без змін. Звичайною оптимальною добовою дозою є 4-6 мг рисперидону. Деяким пацієнтам може бути корисно повільніше підбирати дозу та може бути достатньо застосовувати початкову і підтримуючу дозу.

Для доз вище 10 мг на добу ефективність не збільшується, проте зростає ризик розвитку екстрапірамідної симптоматики. Дози більше 16 мг на добу загалом не оцінювалися на предмет безпеки, тож їх не слід застосовувати.

Якщо необхідна додаткова седатація, слід разом з препаратом Торендо застосовувати бензодіазепіни.

Пацієнти літнього віку.

Початковою рекомендованою дозою є 0,5 мг рисперидону двічі на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,5 мг рисперидону до досягнення дози 1-2 мг двічі на добу.

Діти від 13 років.

Початковою рекомендованою дозою є 0,5 мг рисперидону двічі на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,5 мг або 1 мг/добу не частіше ніж через день до досягнення дози 3 мг/добу. Терапія ефективна при застосуванні доз від 1 до 6 мг на добу. Застосування доз понад 6 мг на добу не вивчалося.

Пацієнти, які відчувають стійку сонливість, можуть приймати половину добової дози двічі на добу.

Досвід застосування препарату при лікуванні шизофренії у дітей віком до 13 років обмежений.

Біполярний розлад.

Дорослі.

Початковою рекомендованою дозою є 2 мг або 3 мг рисперидону 1 раз на добу. Цю дозу можна індивідуально збільшувати, додаючи по 1 мг до досягнення дози 2 мг на добу, але таке збільшення слід проводити не частіше, ніж через день. Для більшості пацієнтів достатньою дозою є 1-6 мг на добу.

Діти від 10 років.

Початковою рекомендованою дозою є 0,5 мг рисперидону на добу вранці або ввечері. Цю дозу можна збільшувати на 0,5 мг або 1 мг/добу не частіше ніж через день до досягнення дози 2,5 мг/добу. Терапія ефективна при застосуванні доз від 0,5 до 6 мг на добу. Застосування доз вище 6 мг на добу не вивчалося.

Пацієнти, які відчувають стійку сонливість, можуть приймати половину добової дози двічі на добу.

Досвід застосування препарату при лікуванні біполярних розладів у дітей віком до 10 років обмежений.

Порушення поведінки у пацієнтів з деменцією.

Початковою рекомендованою дозою є 0,25 мг рисперидону двічі на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,25 мг двічі на добу, але таке збільшення слід проводити не частіше ніж через день. Для більшості пацієнтів оптимальною дозою є 0,5 мг двічі на добу. Проте деяким пацієнтам можуть знадобитись дози до 1 мг двічі на добу. Після досягнення ефективної терапевтичної дози можна перейти на застосування препарату 1 раз на добу.

Асоціальні прояви та інші порушення поведінки.

Пацієнти з масою тіла понад 50 кг.

Початковою рекомендованою дозою є 0,5 мг рисперидону 1 раз на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,5 мг 1 раз на добу, але таке збільшення слід проводити не частіше ніж через день. Для більшості пацієнтів оптимальною дозою є 1 мг 1 раз на добу. Проте деяким пацієнтам можуть знадобитись дози до 1 мг 1 раз на добу, а деякі пацієнти можуть потребувати 1,5 мг 1 раз на добу.

Пацієнти з масою тіла до 50 кг.

Початковою рекомендованою дозою є 0,25 мг рисперидону 1 раз на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,25 мг 1 раз на добу, але таке збільшення слід проводити не частіше ніж через день. Для більшості пацієнтів оптимальною дозою є 0,5 мг 1 раз на добу. Проте деяким пацієнтам можуть знадобитися дози до 0,5 мг 1 раз на добу, а деякі пацієнти можуть потребувати 0,75 мг 1 раз на добу.

Досвід застосування препарату дітям віком до 5 років обмежений.

Пацієнти із захворюваннями печінки та нирок.

Початковою рекомендованою дозою є 0,5 мг рисперидону двічі на добу. Цю дозу можна збільшувати на 0,5 мг двічі на добу до 1-2 мг 2 рази на добу.

Для отримання дози 0,25 мг рекомендується застосовувати Торендо®, розчин для перорального застосування, 1 мг/мл у комплекті зі шприцом.

Побічні реакції

Рисперидон зазвичай добре переноситься. Слід зазначити, що у багатьох випадках небажані побічні ефекти важко відрізнити від симптомів основного захворювання.

З боку кровоносної та лімфатичної системи:

нейтропенія, тромбоцитопенія, анемія, гранулоцитопенія, агранулоцитоз.

З боку ендокринної системи:

галакторея, порушення менструального циклу та аменорея 1, гінекомастія 1.

З боку метаболізму:

гіперглікемія та посилення наявного цукрового діабету, водна інтоксикація через полідипсію або синдром порушення секреції антидіуретичного гормона (СПСАГ), підвищений або знижений апетит, анорексія, діабетичний кетоацидоз, діабетична кома.

Психічні розлади:

тривога, збудження, безсоння, нервовість, в’ялість, притупленість емоцій, розлади сну, манія.

З боку нервової системи:

безсоння, головний біль, екстрапірамідні симптоми 2, сонливість, запаморочення, порушення концентрації уваги, седація, дискінезія, пізня дискінезія, злоякісний нейролептичний синдром, напади, паркінсонізм, акатазія, тремор, дистонія 3, летаргія, транзиторна ішемічна атака, слинотеча, цереброваскулярні розлади, дизартрія, розлади рівноваги, гіперсомнія, відсутність реакції на подразник, аномальна координація, притупленість емоцій, сплутаність свідомості, втрата свідомості, пригнічення рівня свідомості, розлади мовлення, координації, гіпестезія, розлади рухів, ішемія головного мозку.

З боку органів зору:

нечіткість зору, кон’юнктивіт, інфекції ока, гіперемія очей, виділення з очей, закочування очей, набряк повік, припухлість очей, кірка на краю повіки, сухість очей, сльозотеча, фотофобія, глаукома, зниження гостроти зору.

З боку органів слуху:

біль у вухах, інфекції вуха, середній отит, хронічний середній отит, дзвін у вухах, шум у вухах.

З боку серцево-судинної системи:

артеріальна гіпотензія (у тому числі ортостатична гіпотензія), гіпертензія, тахікардія (у тому числі рефлекторна тахікардія), відчуття серцебиття, синусова брадикардія, синусова тахікардія, атріовентрикулярна блокада, атріовентрикулярна блокада І ступеня, блокада гілки пучка Гіса, артеріальна гіпотензія, гіперемія, фібриляція передсердь, венозна тромбоемболія, включаючи випадки емболії легеневої артерії та випадки тромбозу глибоких вен.

У постмаркетинговий період під час застосування рисперидону, як і інших антипсихотичних засобів, дуже рідко спостерігалась пролонгація інтервалу QT. Інші впливи на серце спостерігалися при застосуванні антипсихотичних препаратів, які подовжують інтервал QT. Ці впливи включають: шлуночкові аритмію, фібриляцію шлуночків, шлуночкову тахікардію, раптовий летальний наслідок, серцевий напад та тріпотіння-мерехтіння шлуночків.

З боку дихальної системи, торакальної та медіастинальної системи:

риніт, назофарингіт, синусит, пневмонія, аспіраційна пневмонія, диспное, носова кровотеча, ринорея, біль у фаринголарингічний ділянці, легеневий застій, фарингіт, тонзиліт, бронхіт, бронхопневмонія, інфекції респіраторного тракту, інфекції верхніх дихальних шляхів, респіраторні розлади, трахеобронхіт, дихання зі свистом, дисфонія, кашель, продуктивний кашель, застійні явища у дихальних шляхах, вологі хрипи, набряклість носової порожнини, закладеність носа, гіпервентиляція, синдром апное у сні.

З боку травного тракту:

запор, диспепсія, нудота, блювання, біль у животі, діарея, гіперсекреція слини, сухість у роті, абдомінальний біль, відчуття дискомфорту у шлунку, нетримання калу, фекалома, гастрит, дисфагія, припухлість губ, хейліт, аптіалізм, кишкова непрохідність, панкреатит.

З боку гепатобіліарної системи:

жовтяниця.

З боку шкіри та підшкірної клітковини:

шкірний висип та інші алергічні реакції, целюліт, зміни з боку шкіри, сухість шкіри, лупа, себорейний дерматит, гіперкератоз, еритема, акне, свербіж, оніхомікоз, акародерматит, зміна кольору шкіри, еритематозні висипи, папульозні висипи, генералізовані висипи, макулопапульозні висипи, ангіоневротичний набряк, алопеція.

З боку кістково-м’ язової системи:

біль у спині, артралгія, біль у кінцівках, порушення постави, міалгія, біль у шиї, біль у м’язах грудної клітки, скутість суглобів, набрякання суглобів, м’язова слабкість, рабдоміоліз.

З боку сечовидільної системи:

нетримання сечі, затримка сечі, інфекції сечовивідних шляхів, енурез, полакіурія, цистит, дизурія.

З боку репродуктивної системи та молочних залоз:

порушення еякуляції, галакторея, пріапізм, приливи, аноргазмія, зниження лібідо, аменорея, гінекомастія, вагінальні виділення, порушення ерекції, менструальні розлади, збільшення молочних залоз, ретроградна еякуляція.

З боку імунної системи:

гіперчутливість, анафілактичні реакції.

Загальні розлади:

підвищена втомлюваність, набряки, порушення регуляції температури тіла, астенія, пірексія, периферичні набряки, порушення ходи, дискомфорт у грудях, вірусні інфекції, локалізовані інфекції, спрага, грипоподібний синдром, грипозний стан, нездужання, набряклість обличчя, дискомфорт, генералізований набряк, озноб, відчуття холоду у кінцівках, синдром відміни препарату, гіпотермія.

Лабораторні дослідження:

гіперпролактинемія 1, підвищення рівня трансаміназ, збільшення рівня креатинфосфокінази крові, прискорення серцевого ритму, підвищення або зниження температури тіла, збільшення маси тіла, підвищення рівня аланінамінотрансферази, анормальна електрокардіограма, збільшення кількості еозинофілів, підвищення рівня аспартатамінотрансферази, зменшення кількості лейкоцитів, підвищення рівня глюкози крові, зниження гемоглобіну, зниження гематокриту, зниження артеріального тиску, подовження інтервалу QT на кардіограмі.

1 Гіперпролактинемія : рисперидон може викликати залежне від дози збільшення концентрації пролактину. Можливими проявами цього є галакторея, гінекомастія, порушення менструального циклу та аменорея.

2 Екстрапірамідні симптоми: рисперидон має меншу здатність викликати екстрапірамідні порушення порівняно з класичними нейролептиками. Проте у деяких випадках можуть виникати наступні екстрапірамідні симптоми: тремор, ригідність, гіперсалівація, брадикінезія, акатизія, гостра дистонія. Ці симптоми здебільшого є слабко вираженими і зникають після зниження дози та/або введення протипаркінсонічного засобу, якщо це необхідно.

Повідомлялося про цереброваскулярні прояви під час лікування рисперидоном. Вони найчастіше спостерігались у пацієнтів літнього віку з існуючими факторами ризику.

3 Дистонія: включає дистонію, м’язові спазми, гіпертонію, тортиколіз, мимовільні скорочення м’язів, блефароспазм, рухи ока навколо передньозадньої осі, параліч язика, спазм обличчя, ларингоспазм, міотонія, опістотонус, орофарингеальний спазм, плевротонус, спазм язика та тризм.

Додаткові побічні реакції, пов’язані із застосуванням ін’єкційної форми рисперидону: збільшення маси тіла, підвищення рівня гаммаглутамілтрансферази, підвищення рівня печінкових ферментів, брадикардія, нейтропенія, парестезія, судоми, блефароспазм, вертиго, зубний біль, спазм язика, екзема, біль у сідницях, інфекція нижнього відділу дихальних шляхів, інфекція, гастроентерит, підшкірний абсцес, падіння, артеріальна гіпертензія, депресія.

Додаткова інформація для особливих груп пацієнтів.

Пацієнти літнього віку з деменцією.

Побічними реакціями, які зустрічаються частіше у пацієнтів цієї групи є транзиторна ішемічна атака та інсульт, інфекції сечовивідних шляхів, периферичний набряк, летаргія та кашель.

Діти.

У дітей частіше, ніж у дорослих спостерігалися: сонливість/седація, стомленість, головний біль, підвищений апетит, блювання, інфекції верхніх дихальних шляхів, закладеність носа, запаморочення, кашель, пірексія, тремор, діарея та енурез.

Передозування

Симптоми

Загалом повідомлення про симптоми були пов’язані з посиленням відомих фармакологічних ефектів препарату. Це проявляється сонливістю, седативними ефектами, тахікардією, гіпотензією та екстрапірамідними симптомами. Повідомлялося про прийом 360 мг препарату. За наявними даними можна встановити широкий діапазон безпеки. При передозуванні у поодиноких випадках спостерігалося збільшення інтервалу QT ЕКГ.

Лікування

Забезпечення вільної прохідності дихальних шляхів, адекватної оксигенації та вентиляції. Можна провести промивання шлунка (після інтубації, якщо пацієнт знаходиться у непритомному стані) та призначити активоване вугілля разом з проносним засобом. Необхідно одразу розпочати спостереження за діяльністю серцево-судинної системи, включаючи проведення ЕКГ-моніторингу для виявлення можливої аритмії. Рисперидон не має спеціального антидоту. Тому необхідно вжити відповідні підтримуючі заходи. При артеріальній гіпотензії та циркуляторному колапсі слід провести такі заходи як внутрішньовенне введення рідини та/або симпатоміметичних засобів. У випадку появи гострих екстрапірамідних симптомів рекомендується призначити антихолінергічний засіб. До одужання пацієнта потрібен ретельний медичний нагляд та моніторинг.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Вагітність.

Безпека рисперидону при застосуванні у період вагітності не встановлена. Препарат слід застосовувати у період вагітності, лише якщо переваги такого лікування виправдовують можливий ризик.

Годування груддю.

У період лікування препаратом слід припинити годування груддю.

Діти

У наслідок нестачі даних щодо ефективності рисперидон не рекомендовано застосовувати дітям хворим на шизофренію. Рисперидон не рекомендовано для застосування дітям з біполярною манією внаслідок нестачі даних з ефективності. Рисперидон не рекомендується застосовувати дітям віком до 5 років, оскільки досвід застосування препарату дітям віком до 5 років обмежений. Перед тим як призначити рисперидон дитині чи підлітку з порушення поведінки, їх потрібно повністю перевірити на наявність фізичних та соціальних причин агресивної поведінки, таких як біль та невідповідні зовнішні потреби. У даній групі пацієнтів седативний ефект рисперидону має бути ретельно контрольованим через імовірні наслідки впливу на здатність до навчання. Зміна у часі застосування рисперидону може покращити вплив седації на здатність концентрувати увагу дітей та підлітків. Застосування рисперидону пов’язане з середнім підвищенням маси тіла та індексу маси тіла (ІМТ). Зміни у рості у довготривалих відкритих дослідженнях були у межах очікуваних відповідно до віку норм. Ефект від довготривалого лікування рисперидоном на статеве дозрівання та зріст не вивчався адекватно. У наслідок потенційних впливів пролонгованої гіперпролактинемії на ріст та статеве дозрівання дітей та підлітків потрібно проводити регулярне медичне обстеження гормонального статусу, яке включає вимірювання зросту, маси тіла, рівня статевого розвитку, моні торування менструальної функції та інших функцій та параметрів, на які впливає пролактин. Під час лікування рисперидоном слід здійснювати регулярну оцінку екстра пірамідних симптомів та інших розладів рухової активності. Для специфічних рекомендацій щодо способу застосування дітям та підліткам див. розділ «Спосіб застосування та дози».

Особливості застосування

Пацієнти літнього віку з деменцією.

Серед пацієнтів літнього віку з деменцією, які лікувалися атиповими антипсихотичними лікарськими засобами, спостерігався підвищений рівень летальності порівняно з пацієнтами з групи плацебо. При застосуванні рисперидону хворим цієї категорії частота випадків летальності становила 4 % порівняно з 3,1 % у групі плацебо пацієнтів, яким призначали рисперидон. Середній вік пацієнтів, у яких стався летальний наслідок, був 86 років (діапазон: 67-100 років).

Одночасне застосування з фуросемідом.

У пацієнтів літнього віку з деменцією при одночасному застосуванні фуросеміду з рисперидоном спостерігався підвищений рівень летальності. Одночасне застосування рисперидону з іншими діуретиками (в основному тіазидними діуретиками, які застосовувались у низькій дозі) не було асоційоване з подібними результатами. Слід дотримуватися особливої обережності при призначенні препарату у таких випадках, а також потрібно провести оцінку ризиків та користі цієї комбінації або одночасного застосування з іншими потенційними діуретиками, перш ніж призначати препарат.

Цереброваскулярні небажані реакції.

Ризик виникнення цереброваскулярних побічних реакцій був істотно вищим у пацієнтів з деменцією змішаного або судинного типу порівняно з пацієнтами з альцгеймерівською деменцією. Тому пацієнтам з іншими типами деменції, ніж альцгеймерівська, не слід лікуватись рисперидоном.

Лікарям рекомендовано оцінювати ризики та вигоди застосування рисперидону у пацієнтів літнього віку з деменцією, враховуючи фактори ризику інсульту індивідуально в кожного пацієнта. Пацієнтів або осіб, що доглядають хворих, потрібно попередити про необхідність негайного звернення до лікаря у разі виникнення ознак та симптомів потенційних цереброваскулярних реакцій, таких як раптова слабкість або оніміння обличчя, рук або ніг, а також проблеми із зором або мовленням. Усі аспекти лікування мають бути вирішені без затримки, в тому числі з припиненням застосування рисперидону.

Рисперидон рекомендується застосовувати лише протягом короткого періоду для лікування персистуючої агресії у пацієнтів з альцгеймерівською деменцією від помірного до тяжкого ступеня як додаток до терапії без застосування медичних препаратів, яка мала обмежену ефективність або була зовсім неефективною, та у разі, коли існує потенційний ризик завдати шкоди собі чи оточуючим.

Пацієнтам потрібно регулярно проводити повторні огляди, також має переглядатись потреба у подальшому лікуванні.

Альфа-блокуюча активність.

Рисперидон через наявність альфа-блокуючої активності може викликати (ортостатичну) гіпотензію, особливо на початку лікування. Рисперидон слід застосовувати з обережністю пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями (наприклад із серцевою недостатністю, інфарктом міокарда, порушенням провідності), дегідратацією, гіповолемією або цереброваскулярними порушеннями). Збільшення дози слід проводити поступово згідно з рекомендаціями. При появі гіпотензії рекомендується зменшити дозу.

Пізня дискінезія та/або екстрапірамідні симптоми.

Застосування препаратів з антагоністичними властивостями щодо дофамінових рецепторів супроводжувалося появою пізньої дискінезії, що характеризується ритмічними мимовільними рухами переважно язика та/або обличчя. Відзначалося, що фактором ризику для появи пізньої дискінезії є наявність екстрапірамідних симптомів. Оскільки рисперидон менше впливає на розвиток екстрапірамідних симптомів, ніж класичні нейролептики, він рідше викликає пізню дискінезію порівняно з класичними нейролептиками. При появі ознак та симптомів пізньої дискінезії рекомендується припинити застосування всіх антипсихотичних засобів.

Нейролептичний синдром.

При застосуванні класичних нейролептиків відзначалася поява нейролептичного злоякісного синдрому, що характеризується гіпертермією, ригідністю м'язів, нестабільністю вегетативної нервової системи, порушенням свідомості та підвищенням рівня креатинфосфокінази. У такому разі необхідно припинити застосування всіх антипсихотичних засобів, включаючи даний препарат.

Додаткові ознаки включають міоглобінурію (рабдоміоліз) та гостре порушення функції нирок.

Рекомендується вдвічі зменшити як початкову дозу, так і подальше підвищення дози для пацієнтів літнього віку та хворих із нирковою недостатністю.

Також з обережністю слід проводити лікування пацієнтам із хворобою Паркінсона, оскільки рисперидон теоретично може викликати посилення цієї хвороби.

Відомо, що класичні нейролептики здатні знижувати поріг для появи припадків. Тому лікування пацієнтів з епілепсією слід проводити з обережністю.

Хвороба Паркінсона та деменція з тільцями Леві.

Лікарі мають зважувати небезпеку або користь при призначенні антипсихотичних засобів, у тому числі рисперидону, пацієнтам з хворобою Паркінсона або деменцією з тільцями Леві. Застосування рисперидону може погіршити перебіг хвороби Паркінсона. Пацієнти, хворі на будь-яке з зазначених вище захворювань, можуть мати підвищений ризик захворювання на нейролептичний злоякісний синдром, а також підвищену чутливість до антипсихотичних препаратів; таких пацієнтів було виключено з клінічних досліджень. Додатково до екстра пірамідних симптомів маніфестації такої підвищеної чутливості може включати сплутаність свідомості, притуплення больової чутливості та нестійкість постави з частими падіннями.

Гіперпролактинемія.

Рисперидон потрібно з обережністю застосовувати пацієнтам з наявною гіперпролактинемією та пацієнтам з імовірними пролактин залежними пухлинами.

Гіперглікемія.

Гіперглікемія або загострення існуючого діабету були описані у поодиноких випадках під час лікування рисперидоном. Відповідний медичний нагляд рекомендований для пацієнтів з діабетом та для пацієнтів з факторами ризику розвитку цукрового діабету.

Подовження інтервалу QT .

Слід з обережністю застосовувати рисперидон пацієнтам із брадикардією чи порушеннями електролітного обміну (гіпокаліємія, гіпомагніємія), оскільки може підвищувати ризик аритмогенних реакцій, та при сумісній терапії препаратми, що подовжують інтервал QT.

Напади.

Слід з обережністю застосовувати рисперидон пацієнтам, які мають напади судом чи інші стани в анамнезі, які потенційно знижують судомний поріг.

Пріапізм.

Існує можливість виникнення пріапізму під час лікування рисперидоном унаслідок його альфа-адренергічної блокуючої дії.

Регуляція температури тіла.

Антипсихотичні лікарські засоби можуть порушувати здатність тіла до зниження основної температури тіла. Рекомендується відповідний догляд пацієнтам, яким призначено рисперидон, якщо вони будуть піддаватися впливу умов, що можуть спричиняти підвищення основної температури тіла, а саме - інтенсивні фізичні тренування, вплив високих температур зовнішнього середовища, супровідна терапія препаратами з антихолінергічною активністю чи вплив зневоднення.

Венозна тромбоемболія.

Оскільки пацієнти, які лікуються антипсихотичними лікарськими засобами, часто мають набуті фактори ризику для виникнення венозної тромбоемболії, всі можливі фактори розвитку тромбоемболії необхідно ідентифікувати перед та під час лікування рисперидоном та провести відповідні превентивні заходи.

Інші.

Для пацієнтів літнього віку, із захворюваннями нирок та/або печінки необхідно проводити адекватне зниження дози під ретельним медичним контролем.

Через можливе збільшення ваги тіла пацієнтам слід порекомендувати утримуватись від надмірного вживання їжі.

Особливі застереження стосовно допоміжних речовин

До складу препарату входить лактоза. Цей препарат не рекомендується застосовувати пацієнтам із наступними порушеннями: дефіцит лактази, галактоземія або синдром порушення всмоктування глюкози/галактози.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами

Препарат може впливати на швидкість реакції при виконанні роботи, яка потребує особливої уваги. Тому рекомендується утримуватися від керування автомобілем або роботі з іншими механічними засобами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Як і з іншими антиспихотичними лікарськими засобами, слід дотримуватися обережності при застосуванні препарату Торендо® одночасно з лікарськими засобами, що подовжують інтервал QT, такими як анти аритмічні препарати класу Іа (наприклад, квінідин, дизопірамід, прокаїнамід), анти аритмічні препарати класі ІІІ (наприклад, аміодарон, соталол), трициклічними антидепресантами (тобто амітриптилін), тетрациклічними антидепресантами (тобто мапротилін), деякими антигістамінними препаратами, іншими антипсихотичними засобами, деякими протималярійними (тобто хініс та мефлоквін) та з лікарськими засобами, які спричиняють електролітичний дисбаланс (гіпокаліємію, гіпомагніємію), брадикардію чи такими, які пригнічують печінковий метаболізм рисперидону. Цей список є індикативним та не є вичерпним.

Вплив Торендо® на інші лікарські засоби.

З обережністю застосовувати сумісно з іншими препаратами центральної дії, такими як алкоголь.

Вплив інших лікарських засобів на Торендо®.

Верапаміл, інгібітор CYP 3A4 та P-gp підвищує концентрацію рисперидону у плазмі крові. Галантамін та донезепіл не виявляють клінічно значущих ефектів на фармакокінетику рисперидону та активної антипсихотичної фракції. Одночасне застосування Торендо® перорально з паліперидоном не рекомендується, оскільки паліперидон є активним метаболітом рисперидону і їх комбінація може призвести до додаткового впливу активної антипсихотичної фракції.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Рисперидон є селективним моноамінергічним антагоністом з характерними властивостями. Він має велику спорідненість як до серотонінергічних рецепторів 5-НТ2, так і до дофамінергічних рецепторів D2. Рисперидон також зв’язується з α1-адренергічними рецепторами та (з меншою спорідненістю) з Н1-гістамінергічними і α2-адренергічними рецепторами. Рисперидон не має спорідненості до холінергічних рецепторів. Хоча рисперидон є потужним антагоністом D2-рецепторів, завдяки чому він зменшує вираженість позитивних симптомів шизофренії, цей препарат рідше викликає пригнічення рухової активності та каталепсію, ніж класичні нейролептики. Збалансований центральний антагонізм щодо серотоніну і дофаміну може призводити до зниження частоти появи екстрапірамідних побічних ефектів та розширення терапевтичної активності щодо негативних та афективних симптомів шизофренії.

Фармакокінетика.

Рисперидон після перорального введення майже повністю всмоктується з розвиненням максимальної концентрації у плазмі крові через 1-2 години. Наявність їжі у шлунку не впливає на абсорбцію, тому рисперидон можна приймати як з їжею, так і без неї.

Рисперидон розпадається за допомогою ферменту CYP2D6 з утворенням 9-гідроксирисперидону, який має таку саму фармакологічну активність, як і рисперидон. Рисперидон разом з 9-гідроксирисперидоном утворюють активну антипсихотичну фракцію. Ще одним метаболічним шляхом рисперидону є N-дезалкілування.

Період напіввиведення рисперидону становить приблизно 3 години. Період напіввиведення 9-гідроксирисперидону та активної антипсихотичної фракції становить 24 години.

У більшості пацієнтів стабільна концентрація рисперидону у плазмі крові досягається протягом 1 доби, а 9-гідроксирисперидону – протягом 4-5 днів. У межах терапевтичних доз концентрація рисперидону у плазмі крові змінюється пропорційно до введеної дози.

В організмі відбувається швидкий розподіл рисперидону. Об’єм розподілу становить 1-2 л/кг. З білками плазми (альбуміни та альфа1-кислотні глікопротеїни) зв’язується 88 % рисперидону, при цьому 77 % у цій кількості належить 9-гідроксирисперидону.

Через 1 тиждень після введення із сечею виводиться 70 %, а з калом – 14 % від введеної дози. У сечі рисперидон та 9-гідроксирисперидон становить 35-45 % від введеної дози. Іншу частину складають неактивні метаболіти.

При проведенні досліджень з одноразовим введенням препарату було показано, що у людей літнього віку та у пацієнтів з порушенням функції нирок відбувається збільшення концентрації активної речовини у плазмі та уповільнення виведення рисперидону. У пацієнтів з порушенням функції печінки концентрація рисперидону у плазмі крові залишалась нормальною.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості :

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 1 мг: білі, овальні, двоопуклі, вкриті оболонкою з рискою з одного боку;

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 2 мг: рожеві, овальні, двоопуклі, вкриті оболонкою з рискою з одного боку;

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 3 мг: жовті, овальні, двоопуклі, вкриті оболонкою з рискою з одного боку;

таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 4 мг: зелені, овальні, двоопуклі, вкриті оболонкою з рискою з одного боку.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 30 °C. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка.

По 10 таблеток у блістері; по 2, 3 або 6 блістерів у картонній упаковці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

КРКА, д.д., Ново место, Словенія/

KRKA, d.d., Novo mesto, Slovenia.

Місцезнаходження

Шмар’єшка цеста 6, 8501 Ново место, Словенія/

Smarjeska cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia.